Sposoby budowania zaplecza SEO

25 października, 2022 Autor pawel 0

Stworzenie własnego zaplecza pozycjonerskiego jest świetnym pomysłem. Dzięki temu Twoja strona główna będzie silniejsza w oczach wyszukiwarek internetowych. Zbudowanie własnego zaplecza jest jednak procesem czasochłonnym. Jeśli chcesz, aby takie zaplecze miało moc musisz postawić kilkanaście domen, lub blogów, na których będą umieszczone wartościowe artykuły. Ponadto musisz zadbać o właściwe podlinkowanie zaplecza. Nie jest tajemnicą, że z każdym rokiem coraz trudniej jest zdobyć nowe backlinki. Najważniejsze jest jednak to, że backlinki powinny być wysokiej jakości i przynosić pożądane rezultaty. Liczne eksperymenty dowiodły, że backlinki umieszczone wewnątrz artykułu o ściśle powiązanym temacie są najbardziej skuteczne. Natychmiast pojawia się zatem pytanie, gdzie można uzyskać takie backlinki. Jedna z najbardziej skutecznych metod uzyskania wysokiej jakości skutecznej masy backlinków zostanie opisana w tym poście i dotyczy utworzenia prywatnej sieci blogów (PBN) odnoszącej się do promowanej strony. Backlinki umieszczone na stronach głównych serwisów tematycznych dają najlepsze rezultaty w zakresie uzyskania pozycji TOP w wynikach wyszukiwania Google. Backlinki z takich sieci mogą być wykorzystywane również w innych projektach o pokrewnej tematyce. PBN mogą być monetyzowane. W przypadku, gdy dana sieć nie jest już potrzebna, można ją sprzedać lub sprzedać pochodzące z niej backlinki. Ta metodologia daje promowanej stronie ogromną przewagę nad jej konkurentami. W pełni kontrolujesz backlinki. Po zakończeniu promowanego projektu można ponownie wykorzystać backlinki dla nowego projektu.

Podsumujmy: istnieje więcej zalet niż wad korzystania z PBN. Jeśli podejdziesz do tego procesu w sposób kompetentny, osiągniesz znacznie większy sukces, a twój PBN będzie długotrwały.

Jak zbudować PBN?

Proces budowania PBN rozpoczyna się od wyboru i zakupu domeny. Może to być jeden z następujących typów:

Domena porzucona (można ją wybrać na stronie expireddomains.net);

Nowa domena;

Domena bez przerwania jej historii – kupiona na aukcji

Istnieje lista sprawdzonych wskazówek, która pozwala na zbudowanie dobrego PBN i którą Google polubi:

Korzystaj z jak największej liczby hostingów; preferowane są znane firmy z wysoce zaufanymi stronami na ich IP.

Systemy CMS, szablony i zestawy wtyczek wybrane dla stron powinny być w miarę możliwości różne.

Strony nie powinny wyglądać tak, jakby należały do tego samego właściciela.

Nie należy stosować liczników wejść.

Umieszczone unikalne treści powinny pozostać nienaruszone i na miejscu przynajmniej przez 30 dni, aby system wyszukiwania Google mógł je zaindeksować. Dopiero po tym czasie można dodawać kolejne artykuły w małych dawkach.

Zaplecze na domenach czy na blogach?

Zaplecze na domenach ma tą przewagę, że jesteś w stanie wyszukać wiele porzuconych domen, które są już podlinkowane. Dzięki temu nie będziesz musiał skupiać się aż tak bardzo na dalszym link buildingu takiego zaplecza. Minusem są nazwy domen. Będzie Ci bardzo ciężko znaleźć wartościową domenę mającą w nazwie słowa kluczowe, na które chcesz wypozycjonować się. Drugim minusem są finanse. Koszt kupna kilkunastu domen to kilkaset złotych, dodatkowo musisz zakupić do tego hosting. Musisz więc liczyć się z podstawowymi wydatkami. Plusem platform blogowych jest to, że są one darmowe, a na takich platformach jak blogspot.com czy wordpress.com blogi nie są usuwane. Dodatkowo w nazwie bloga możesz zawrzeć słowa kluczowe. Minusem jest to, ze musisz startować od zera z linkowaniem swoich blogów.

Ile domen składa się na wartościowe zaplecze?

Jeśli chcesz zobaczyć pozycjonerskie efekty swojego zaplecza to w zależności od branży potrzebujesz kilka-kilkadziesiąt stron. Aby zdobyć wysokie pozycje na łatwiejsze frazy lokalne może Ci wystarczyć 10-15 stron konkretnego zaplecza (o ile Twoja strona jest zadbana pod względem optymalizacji, treści, oraz już posiada wartościowe linki). Jeżeli chcesz zdobyć wysoką pozycję na konkurencyjne frazy to mozesz potrzebować nawet powyżej 100 stron – a i tak nigdy nie masz pewności co do końcowych rezultatów, ponieważ SEO bywa nieprzewidywalne.

Tworzenia zaplecza SEO jest procesem długoterminowym. Jeżeli zdecydujesz się na ten krok, musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał regularnie dodatkowo pracować. Każdy blog/stronę którą stworzysz musi posiadać unikalne artykuły – im więcej ich będzie tym lepiej. Musisz zadbać o podlinkowanie- jeśli Twój budżet jest niewielki czeka Cię mnóstwo dodatkowej pracy.

W jaki sposób linkować z zaplecza do głównej domeny?

Istnieją trzy sposoby linkowania z zaplecza. Pierwszy sposób polega na postawieniu zaplecza i linkowaniu z niego do głównego serwisu. Jest to najbardziej przejrzysty sposób. Kolejny ze sposobów polega na linkowaniu zaplecz między sobą, a ponadto na każdej ze stron zapleczowych umieszczany jest link do serwisu głównego. Ostatnią metodą jest linkowanie piramidalne. Polega na tworzeniu kolejnych poziomów zaplecza, które linkuja do innych stron zapleczowych. Na najsilniejszych stronach zapleczowych umieszcza się link do serwisu głównego.