Przewodnik po raportowaniu SEO

28 stycznia, 2023 Autor pawel 0

Bez przekonującej historii i odpowiednich danych, Twoje raporty SEO nie będą dobrze odebrane. Raportowanie postępów to główne punkty styczne dla każdego w branży. Możesz nie mieć wystarczającej ilości danych, aby jasno i zwięźle przedstawić wzrost, zmiany i istotne wydarzenia. Zanim zaczniesz raportować i śledzić dane, musisz je zebrać, co będzie wymagało użycia odpowiednich narzędzi.

Narzędzia do raportowania i śledzenia SEO

Większość specjalistów SEO używa kombinacji różnych narzędzi, aby prawidłowo gromadzić, śledzić i raportować dane.

Kilka głównych z nich obejmuje:

-Google Search Console

-Google Analytics

-Adobe Analytics

-Narzędzia dla webmasterów Bing

-Wewnętrzne wyszukiwanie w witrynie

Możesz również użyć narzędzi stron trzecich do śledzenia wzrostu słów kluczowych, pozycji itd. takich jak:

-Ahrefs

-Semrush

-Moz

Znajdziesz wiele płatnych narzędzi, które pomogą Ci w raportowaniu i śledzeniu. Ale musisz być świadomy ograniczeń każdego narzędzia. Na przykład Google Search Console zachowuje dane tylko przez 16 miesięcy, więc musisz o tym pomyśleć, jeśli spodziewasz się dostarczyć długie raporty, które pokazują dane poza tym progiem.

Search engine optimisation concept. Hand putting wood block cube shape with word SEO and magnifying glass

Śledzenie zdarzeń (nawet tych nie związanych z SEO)

Z narzędziami i analityką, będziesz chciał rozpocząć śledzenie głównych wydarzeń. SEO polega na kierowaniu organicznego ruchu na stronę i generowaniu przychodów, ale potrzebujesz również sposobu na śledzenie swoich postępów.

Kilka kwestii, które polecam śledzić to:

-Główne aktualizacje algorytmów wyszukiwarek

-Rankingi słów kluczowych

-Ruch na poziomie strony

-Zmiany i aktualizacje na stronie

-Konwersje

Śledzenie zmian i aktualizacji strony może pokazać wartość pracy, którą wykonujesz i może być niezwykle wnikliwe w miarę rozwoju strony.

Separacja słów kluczowych

Powinieneś spróbować segmentować swoje słowa kluczowe na:

-Markowe słowa kluczowe

-Nie-markowe słowa kluczowe

Markowe słowa kluczowe będą obejmować firmę i nazwę produktu, i to jest coś, co wiele firm chce śledzić, gdy koncentruje się na swojej marce. Reebok jest dobrym przykładem silnej marki, gdzie ludzie mogą wyszukiwać „buty do biegania Reebok” i „buty do biegania”, aby znaleźć ich produkty. Jednak podczas pracy z dużymi zestawami słów kluczowych, możesz chcieć zacząć oddzielać słowa kluczowe dalej przez:

-Informacyjne słowa kluczowe

-Transakcyjne słowa kluczowe

-Ogólne słowa kluczowe

Praca nad listami słów kluczowych jest czasochłonna. Klienci chcą widzieć, na jakie słowa kluczowe ich strona znajduje się w wynikach i gdzie kierowany jest ruch na stronie. Jest jednak jeden punkt danych, który jest ważniejszy od wszystkich innych podczas śledzenia – przychody.

Śledź czynniki generujące przychód

Przychody są tym, co otwiera oczy każdego interesariusza i są głównym elementem przyciągającym uwagę w raporcie. Należy zrobić kilka rzeczy, aby pokazać przychody w sposób, który wszyscy rozumieją i mogą docenić.

Porównania między okresami

Porównania są świetnym sposobem na pokazanie wzrostu w pewnym okresie czasu. Na przykład, firmy uzyskują większość swoich przychodów w IV kwartale. Wszyscy szukają okazji, a to okres, który jest pełen wartościowych danych dla Twoich raportów.

Polecam spojrzeć na dane za okres dwóch lat, abyś mógł pokazać:

-Tygodniowy wzrost

-Miesięczny wzrost

-Wzrost kwartalny

-Wzrost roczny

-Wzrost sezonowy

Czynniki napędzające sprzedaż

Czasami trudno jest rozszyfrować, które słowa kluczowe były odpowiedzialne za napędzanie sprzedaży. Narzędzia mogą nie pozwalać na taki poziom dopracowania podczas przeglądania ruchu, i tu właśnie może pomóc zespół IT.

Zespoły IT mogą pomóc:

-Przejrzeć logi

-Zidentyfikować sprzedaż

-Oznaczyć słowa kluczowe odpowiedzialne za sprzedaż (co może wymagać personalizacji)

Pokazanie, że dane słowo kluczowe, na które uzyskaliśmy awans o 15 pozycji, doprowadziło do 12% wyższej sprzedaży dla produktu, udowadnia że inwestowanie w SEO zwiększa przychody. Możesz również segmentować dane dla zdarzeń, takich jak ruch, który doprowadził do połączeń, rejestracji e-maili, konsultacji i tak dalej.

Podsumowując, należy regularnie tworzyć takie raporty, aby mieć porównanie danych i móc podjąć kolejne kroki w celu umocnienia swojej witryny.