Pozyskiwanie linków z katalogów stron

26 października, 2022 Autor pawel 0

Pozycjonowanie stron w ostatnich latach nabrało innych wymiarów. Google dostarczając wyniki wyszukiwania potrafi używać sztucznej inteligencji. Już od kilku lat liczba linków, które prowadzą do danej strony nie ma większego znaczenia. Około 10 lat temu wystarczyło mocno podlinkować stronę z kilku źródeł, aby znalazła się wysoko w wynikach. Obecnie należy zdecydowanie większą uwagę poświęcić zdobywaniu treści na swoją stronę, pisaniu wysokie jakości artykułów, aniżeli linkowaniu. Co wcale nie oznacza, że ten aspekt SEO został pominięty. Link building nadal ma znaczenie, jednak nie jest to już czynnik który zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie.

Katalogi stron były modnym sposobem linkowania w Polsce. Około 10 lat temu przeżywały swój największy rozkwit. Można było dosłownie codziennie znaleźć po kilka nowych katalogów, w których można było zamieścić odnośnik prowadzący do swojej strony. Wyraźna większość katalogów była darmowa, co naprawdę ułatwiało pozycjonowanie. Można z całą pewnością stwierdzić, że większość osób ucząca się SEO rozpoczynała od katalogowania stron.

Na stronie katalogiseo.info znajduje się szeroka lista polskich katalogów. Proszę zwrócić uwagę na to, że pierwsza strona wyników kończy się na katalogu dodanym półtora roku temu. Mówi to bardzo dużo na temat obecnego znaczenia katalogowania w SEO.

Czy oznacza to, że linki z katalogów stron nie działają?

Niekoniecznie. Rzecz w tym, że jest już niewiele darmowych katalogów, do których możemy dodać swoją stronę. Większość właścicieli udostępnia płatne katalogi. Ceny wpisów są różne, ale rzadko możemy spotkać katalog z ceną poniżej 3 zł za wpis. Dlatego przed zakupem usługi należy rozważyć czy ma to większy sens.

Na jakie czynniki zwrócić uwagę przy zakupie usługi katalogowania?

Sprawdź jakość danego katalogu. Czy znajduje się tam już wiele domen? Czy katalog jest dobrze podlinkowany i stoi na domenie z historią? Dzięki tej podstawowej wiedzy, samemu orzekniesz, czy warto kupić wpis w danym katalogu. Od siebie dodam, ze nadal znajdują się katalogi , które są cenione przez wyszukiwarki i do których warto dodać wpis.

Czy kupno wpisu w powiedzmy 50 katalogach zmieni pozycję mojej strony?

SEO jest szeroką dziedziną i ciężko jest stwierdzić, czy dodanie strony do 50 katalogów wpłynie znacząco na Twoją pozycję. Z własnych analiz mogą jednak stwierdzić, że dodanie strony do takiej liczby mocnych katalogów, może poprawić Twoją pozycję na frazy o średniej trudności oraz frazy lokalne. Musisz pamiętać, aby w każdym z katalogów dodać unikalny wpis. To znacznie umocni jakość Twojego linku. Ponadto katalogowanie jest świetnym sposobem na urozmaicenie odnośników prowadzących do Twojej strony www. Aby znaleźć się wysoko w wynikach potrzeba różnicować linki. Warto pozyskiwać linki z blogów tematycznych, artykułów sponsorowanych, prywatnych blogów i stron, forów, jak również z katalogów. Dzięki temu Twoja strona po jakimś czasie nabierze mocy i jeśli jest właściwie zoptymalizowana i posiada dużo wartościowej treści, to powinna znaleźć się wysoko na frazy, które Cię interesują.

Podsumowując, katalogi stron nadal istnieją, chociaż nie da się ukryć, ze stały się zaledwie jedną z kilku podstawowych metod link bulidngu. Nie należy ich pomijać opracowując swoja strategię pozycjonowania.