Czy wiek domeny wpływa na pozycjonowanie strony?

20 listopada, 2022 Autor pawel 0

Jednym z mitów, które krążą w społeczności SEO jest to, że wiek domeny wpływa na pozycje w wynikach. W tym artykule postaram się udowodnić, że wiek domeny nie stanowi czynnika rankingowego.

Odpowiem na kilka następujących pytań:

1. Czym jest wiek domeny?

2. Czy wiek domeny jest czynnikiem rankingowym?

3. Czy google promuje nowe strony?

4. Czy powinieneś kupić wygasłą domenę?

Czym jest wiek domeny?

Pierwsza myśl, która nasuwa się myśląc o wieku domeny jest jej pierwsza rejestracja. Niekoniecznie jest to prawdą. Google jako wiek domeny określa to, kiedy po raz pierwszy domena została zauważona. Czasami ktoś może zarejestrować domenę, z która potem nic nie robi. Google mierzy wiek domeny na podstawie pierwszej daty, kiedy domena została zaindeksowana.


Czy wiek domeny jest czynnikiem rankingowym?

John Mueller z google kilkukrotnie stwierdził, że wiek domeny nie jest czynnikiem rankingowym.
Mówiąc w skrócie, to że zakupisz domenę, która ma 15 lat nie pomoże Ci zdobyć wyższej pozycji. Starsze domeny mają wyższe pozycje dlatego, że jest na nich więcej treści, oraz dlatego, że mają więcej mocnych linków.

Czy google promuje nowe strony?

Kilka lat temu istniało przekonanie, że google może promować nowe witryny. Jednak według google nowe strony nie otrzymują boosta w postaci wyższych pozycji w wyszukiwarkach. Mówiąc w skrócie, jeśli masz wysoki budżet przeznaczony na SEO i jesteś w stanie w ciągu pół roku zapełnić swoją stronę wysokiej jakości treścią, to Twoja witryna może dość szybko zacząć pokazywać się w wyszukiwarkach, ponieważ dzięki Twoim działaniom strona zostanie uznana za wiarygodną. Nie ma jednak żadnego czynnika algorytmowego, który promowałby twoją witrynę.

Czy warto kupić wygasłą domenę?

Według mnie tak. Nie chodzi jednak o wiek domeny, lecz o jej linki. Na stronie expireddomains.net/expired-domains/ możesz wyszukać wiele stron, które mają już zbudowany Trust Rank i są mocno podlinkowane.

Zanim zakupisz domenę, sprawdź ją pod każdym kątem. Po pierwsze wpisz nazwę domeny w google:

Dzięki temu dowiesz się mniej więcej jak wygląda jakość strony. Ponadto sprawdź domenę w ahrefs.com/pl/backlink-checker

Jeśli domena posiada silne linki, i nie ma linków pochodzacych ze stron zaspamowanych to jest warta zakupu. Uważam, że lepiej zakupić wygasłą domenę z mocnymi linkami, aniżeli kupić nową domenę i rozpoczynać link building całkowicie od zera.