Czy warto pozyskiwać linki z ksiąg gości?

23 listopada, 2022 Autor pawel 0

Pozycjonowanie witryn jest dziedziną naprawdę rozległą, ponieważ Google ustalając ranking wyszukiwań bierze pod uwagę setki różnych czynników. Algorytm działania wyszukiwarki nie jest do końca poznany i żeby znaleźć się na wysokich pozycjach należy stosować wiele działań na wyczucie. Na szczęście jest kilka spraw, które możemy jasno zdefiniować i które wpływają na pozycję strony. Są to:

-optymalizacja techniczna

-optymalizacja treści

-link building

W tym tekście chce się skupić na ostatniej z tych trzech pozycji i wziąć pod lupę linkowanie do Twojej strony z ksiąg gości. Linki z ksiąg gości są już trochę zapomnianą metodą zdobywania odnośników do strony. Swój rozkwit przeżywały w latach 2005-2010, kiedy to ten sposób linkowania był bardzo powszechny i takimi linkami można było zdobywać wysokie pozycje. Obecnie nie jest to już takie proste. Aby zajmować czołowe lokaty w Google należy łączyć ze sobą wiele sposobów linkowania. Uważam, że linki z ksiąg gości możesz włączyć do sposobu strategii SEO.

Dlaczego warto dodawać wpisy do ksiąg gości?

-wiele z ksiąg gości istnieje od bardzo dawna. Są księgi istniejące od 1998 roku (najstarsza jaką znalazłem)

-księgi gości oparte są o różne skrypty, a więc nie zdobywasz linków na jedno kopyto.

-dzięki linkom z ksiąg gości, odnośniki do Twojej witryny są bardziej różnorodne

-możesz uzyskać za darmo mocnego linka z wieloletniej domeny

W polskim SEO ta metoda pozyskiwania linków jest praktycznie nieobecna. Tymczasem zagranicą wiele poważnych stron w ten sposób różnicuje linki prowadząca do ich serwisu. W zagranicznym SEO, księgi gości są uznawane jako jeden z kilku sposób linkowania witryny.

Oto kilka popularnych skryptów ksiąg gości:

Skrypt księgi gości PHP
PHP Guestbook Script to prosty i łatwy w użyciu skrypt, który pozwala właścicielom stron internetowych na dodanie księgi gości do swojej witryny. Skrypt napisany jest w PHP i wykorzystuje bazę danych MySQL do przechowywania wpisów w księdze gości. Skrypt jest konfigurowalny, a właściciele stron internetowych mogą zmienić wygląd i sposób działania księgi gości, aby dopasować ją do projektu swojej strony internetowej.

WordPress Guestbook Plugin
WordPress Guestbook Plugin to popularny skrypt księgi gości dla stron internetowych WordPress. Wtyczka pozwala właścicielom stron internetowych z łatwością dodać księgę gości do swojej witryny WordPress. Wtyczka jest konfigurowalna i pozwala na wiele opcji zmiany wyglądu księgi.

Rozszerzenie księgi gości Joomla
Joomla Guestbook Extension to popularny skrypt księgi gości dla stron internetowych Joomla. Rozszerzenie pozwala właścicielom stron internetowych dodać księgę gości do swojej witryny Joomla z łatwością. Rozszerzenie jest konfigurowalne, a właściciele stron internetowych mogą zmienić wygląd i styl księgi gości.

HTML Guestbook Script
HTML Guestbook Script to prosty i łatwy w użyciu skrypt, który pozwala właścicielom stron internetowych dodać księgę gości do swojej witryny. Skrypt jest napisany w języku HTML i JavaScript i nie wymaga żadnych skryptów po stronie serwera.

Skrypt księgi gości ASP.NET
ASP.NET Guestbook Script to prosty i łatwy w użyciu skrypt, który pozwala właścicielom stron internetowych dodać księgę gości do ich strony. Skrypt napisany jest w ASP.NET i wykorzystuje bazę danych Microsoft SQL Server do przechowywania wpisów w księdze gości. Skrypt jest konfigurowalny, a właściciele stron mogą zmienić wygląd i sposób działania księgi gości, aby dopasować ją do wyglądu swojej strony.

Jak zdobyć linki z ksiąg gości?

Najważniejszą kwestią jest znalezienie ksiąg gości, gdzie będziesz mógł zostawić odnośnik do swojej strony www, i które to księgi nie będą zaspamowane. Trzeba pamiętać, że wielu spamerów używa narzędzi aby linkować w taki sposób i nie brakuje ksiąg, które są już całkowicie zaspamowane. Chcąc stworzyć listę ksiąg gości, do których warto dodać linka musisz przysiąść co najmniej kilka-kilkanaście godzin. Jest to jednak wysiłek który jest wart swojego czasu, ponieważ dzięki temu będziesz miał listę, której nikomu nie udostępnisz i będziesz mógł z niej korzystać przez następne lata i ją modyfikować.

Jak stworzyć taką listę?

Aby stworzyć listę ksiąg gości najlepiej jest użyć footprintów. Ciekawą listę footprintów możesz znaleźć na blackhatworld.com/seo/get-huge-seo-footprints-collections.491042

Kolejnym sposobem na stworzenie takiej listy jest przeszukiwanie linków innych stron. Jeśli znajdziesz na kilku księgach odnośnik do danej witryny, to wpisz jej adres w google lub sprawdź jej linki w ahrefs.com/pl/backlink-checker i przeszukaj linki pod kątem linków z ksiąg gości. W taki sposób możesz znaleźć co najmniej kilkanaście dodatkowych linków. Księgi gości raczej już pozostaną niszowym sposobem linkowania strony, ale osobiście uważam, ze jest to trochę niedoceniany sposób pozyskiwania linków, i warto wdrożyć tą metodę do strategii link buildingowej.