Czy warto pozyskiwać linki z ksiąg gości?

23 listopada, 2022 Autor pawel 0

Pozycjonowanie witryn jest dziedziną naprawdę rozległą, ponieważ google ustalając ranking wyszukiwań bierze pod uwagę setki różnych czynników. Algorytm działania wyszukiwarki nie jest do końca poznany i żeby znaleźć się na wysokich pozycjach należy stosować wiele działań na wyczucie. Na szczęście jest kilka spraw, które możemy jasno zdefiniować i które wpływają na pozycję strony. Są to:

-optymalizacja techniczna

-optymalizacja treści

-link building

W tym tekście chce się skupić na ostatniej z tych trzech pozycji i wziąć pod lupę linkowanie do Twojej strony z ksiąg gości. Linki z ksiąg gości są już trochę zapomnianą metodą zdobywania odnośników do strony. Swój rozkwit przeżywały w latach 2005-2010, kiedy to ten sposób linkowania był bardzo powszechny i takimi linkami można było zdobywać wysokie pozycje. Obecnie nie jest to już takie proste. Aby zajmować czołowe lokaty w google należy łączyć ze sobą wiele sposobów linkowania. I uważam, ze linki z ksiąg gości możesz włączyć do sposobu strategii SEO.

Dlaczego warto dodawać wpisy do ksiąg gości?

-wiele z ksiąg gości istnieje od bardzo dawna. Są księgi istniejące od 1998 roku (najstarsza jaką znalazłem)

-księgi gości oparte są o różne skrypty, a więc nie zdobywasz linków na jedno kopyto.

-dzięki linkom z ksiąg gości, odnośniki do Twojej witryny są bardziej różnorodne

-możesz uzyskać za darmo mocnego linka z wieloletniej domeny

W polskim SEO ta metoda pozyskiwania linków jest praktycznie nieobecna. Tymczasem zagranicą wiele poważnych stron w ten sposób różnicuje linki prowadząca do ich serwisu. W zagranicznym SEO, księgi gości są uznawane jako jeden z kilku sposób linkowania witryny.

Jak zdobyć linki z ksiąg gości?

Najważniejszą kwestią jest znalezienie ksiąg gości, gdzie będziesz mógł zostawić odnośnik do swojej strony www, i które to księgi nie będą zaspamowane. Trzeba pamiętać, że wielu spamerów używa narzędzi aby linkować w taki sposób i nie brakuje ksiąg, które są już całkowicie zaspamowane. Chcąc stworzyć listę ksiąg gości, do których warto dodać linka musisz przysiąść co najmniej kilka-kilkanaście godzin. Jest to jednak wysiłek który jest wart swojego czasu, ponieważ dzięki temu będziesz miał listę, której nikomu nie udostępnisz i będziesz mógł z niej korzystać przez następne lata i ją modyfikować.

Jak stworzyć taką listę?

Aby stworzyć listę ksiąg gości najlepiej jest użyć footprintów. Ciekawą listę footprintów możesz znaleźć na blackhatworld.com/seo/get-huge-seo-footprints-collections.491042/

Kolejnym sposobem na stworzenie takiej listy jest przeszukiwanie linków innych stron. Jeśli znajdziesz na kilku księgach odnośnik do danej witryny, to wpisz jej adres w google lub sprawdź jej linki w ahrefs.com/pl/backlink-checker i przeszukaj linki pod kątem linków z ksiąg gości. W taki sposób możesz znaleźć co najmniej kilkanaście dodatkowych linków. Księgi gości raczej już pozostaną niszowym sposobem linkowania strony, ale osobiście uważam, ze jest to trochę niedoceniany sposób pozyskiwania linków, i warto wdrożyć tą metodę do strategii link buildingowej.