Czy pozyskiwanie linków na stronę jest ważne?

23 listopada, 2022 Autor pawel 0

SEO opiera się na 3 podstawowych filarach:

-technicznym SEO

-optymalizacji treści

-link buildingu

Każdy z wyżej wymienionych aspektów jest istotny dla Google przy ustalaniu kolejności stron na dane zapytanie. Możemy zoptymalizować witrynę pod względem technicznym i dobrać odpowiednią treść. Możemy naprawić problemy strukturalne u ich podstaw za pomocą inteligentnych rozwiązań, ze zrozumieniem, jak Google indeksuje strony. Jeśli chodzi o kwestę link buildingu wydaje się być najciężej. Każde z działań dotyczących optymalizacji strony pod kątem technicznym i budowy treści będzie plusem dla Twojej witryny. Jeśli chodzi o pozyskiwanie linków nie jest to takie oczywiste.

Jak ważne są backlinki dla strategii SEO?

Kiedyś można było jasno stwierdzić, że liczba linków ma bardzo wyraźny wpływ na pozycjonowanie. Od 2012 roku powoli zaczęło to się zmieniać. Liczy się przede wszystkim jakość linków, ich tematyczność. Jednak badania pokazują, że im większa liczba domen linkujących na daną stronę www, tym wyżej w SERP-ach będzie się ona prawdopodobnie znajdować. Na przykład strony zajmujące pierwsze miejsca w rankingu miały średnio o 168% więcej domen linkujących do nich niż te znajdujące się dalej w SERP. Można więc stwierdzić, że backlinki nadal są sygnałem rankingowym Google.

Ile backlinków potrzebuję, aby dostać się na szczyt?

Nie istnieje prosty wzór na obliczenie liczby backlinków potrzebnych do uzyskania pozycji numer jeden w rankingu. Gdyby konsultanci SEO to wiedzieli to ze 100% pewnością, zmieniłoby to cały proces pozycjonowania. Czynnikiem krytycznym jest jakość linków. W oparciu o moje doświadczenie z obserwacji długoterminowych efektów zdobywania backlinków, metryki, za pomocą których należy je oceniać to:

1.Adekwatność do niszy

Pozyskiwanie linków tematycznych odnosi się do procesu pozyskiwania hiperłączy z innych stron internetowych, które są tematycznie powiązane z własną stroną internetową. Linki tematyczne są istotnym elementem optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, ponieważ wskazują one wyszukiwarkom, że strona internetowa jest istotna i autorytatywna w danym temacie lub branży.

Dlaczego linki tematyczne są ważne?
Linki tematyczne są ważne z kilku powodów. Po pierwsze, sygnalizują one wyszukiwarkom, że Twoja strona jest autorytetem w danym temacie lub branży. Może to prowadzić do wyższych pozycji na stronach wyników wyszukiwania dla odpowiednich słów kluczowych, co może skutkować większym ruchem organicznym na Twojej stronie. Po drugie, linki tematyczne mogą pomóc w ustanowieniu zaufania i wiarygodności z twoimi odbiorcami. Kiedy użytkownicy widzą, że do Twojej witryny odnoszą się inne renomowane strony z tej samej branży, są bardziej skłonni zaufać i zaangażować się w Twoje treści. Linki tematyczne mogą również napędzać ruch do Twojej witryny. Kiedy użytkownicy klikają na hiperłącze z innej strony, która jest tematycznie powiązana z Twoją, są bardziej skłonni zainteresować się Twoją treścią i mogą stać się regularnymi gośćmi na Twojej stronie.

Jak pozyskiwać linki tematyczne?

Pozyskiwanie linków tematycznych może być trudnym zadaniem, ale jest niezbędne dla sukcesu w pozycjonowaniu. Oto kilka wskazówek, jak zdobywać linki tematyczne:

Twórz interesujące treści
Pierwszym krokiem w zdobywaniu linków tematycznych jest tworzenie wartościowych treści, do których inne strony będą chciały linkować. Twoje treści powinny być oryginalne i w pełni wyczerpywać dany temat. Artykuły powinny być przedstawione w atrakcyjnym wizualnie formacie, który jest łatwy do odczytania i zrozumienia.

Posty gościnne
Innym skutecznym sposobem na zdobycie linków tematycznych jest gościnny wpis na innych stronach internetowych w Twojej branży. Polega to na napisaniu ciekawego wpisu na blogu dla innej strony i umieszczeniu hiperłącza z powrotem do własnej strony w bio autora lub w samej treści. Posty gościnne mogą pomóc w ustanowieniu Twojego autorytetu w danym temacie lub branży i mogą kierować ruch powrotny do Twojej strony.

Uczestnicz w społecznościach internetowych
Uczestnictwo w społecznościach internetowych, takich jak grupy w mediach społecznościowych i fora dyskusyjne, również może pomóc w zdobywaniu linków tematycznych. Angażując się w działania innych członków tych społeczności i dzieląc się swoją wiedzą, możesz stać się autorytetem w swojej branży i przyciągać linki do swojej strony.

2.Autorytet domeny (DA)

Autorytet domeny to termin powszechnie stosowany w świecie SEO, odnoszący się do ogólnej siły rankingowej witryny i jej znaczenia na stronach wyników wyszukiwania. Jest to metryka opracowana przez Moz, wiodącego dostawcę oprogramowania SEO, która ocenia potencjał witryny do uzyskania wysokiej pozycji w wyszukiwarkach w oparciu o kilka czynników, takich jak jakość jej treści, backlinki, doświadczenie użytkownika i inne. Znaczenie domain authority polega na jego zdolności do przewidywania wyników witryny w wynikach wyszukiwania. Strona z wyższym autorytetem domeny ma większe szanse na wyższą pozycję w SERPach niż strona z niższym autorytetem domeny. Pomaga to właścicielom stron internetowych i ekspertom SEO zrozumieć, jak ich strona wypada na tle konkurencji i jakie obszary muszą poprawić, aby zwiększyć swoją widoczność i ruch organiczny.

Czynniki, które wpływają na domain authority

Moz oblicza domain authority w 100-punktowej skali, gdzie wyższe wyniki wskazują na silniejszą stronę internetową. Kilka czynników może wpłynąć na domain authority strony internetowej, w tym:

Backlinki
Backlinki to linki z innych stron internetowych, które wskazują na daną witrynę. Stanowią one kluczowy czynnik rankingowy dla wyszukiwarek, a posiadanie wartościowych backlinków z wiarygodnych stron internetowych może znacząco poprawić domain authority.

Jakość treści
Jakość i istotność treści strony może wpłynąć na domain authority. Wyszukiwarki faworyzują strony z wysokiej jakości, informacyjną i angażującą treścią, która odpowiada intencjom wyszukiwania użytkownika.

Optymalizacja strony (on-page optimization)
Optymalizacja on-page odnosi się do optymalizacji treści i struktury witryny, aby uczynić ją bardziej przyjazną dla wyszukiwarek. Obejmuje to takie czynniki jak meta tagi, nagłówki i linkowanie wewnętrzne.

User experience
Doświadczenie użytkownika może również wpłynąć na domain authority. Strony, które są łatwe w nawigacji, szybko się ładują i są przyjazne dla urządzeń mobilnych, mają większe szanse na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Sygnały społeczne
Aktywność w mediach społecznościowych może również wpłynąć na domain authority. Im więcej polubień, udziałów i zaangażowania w mediach społecznościowych otrzyma treść danej strony, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdzie się ona wyżej w wynikach wyszukiwania.

Pozyskanie linków ze stron o wysokim domain authority stanowi trudne wyzwanie. Fakty są jednak takie, że takie linki mają sporą moc i pozyskanie kilkudziesięciu takich linków może poprawić Twoją pozycję w Google.

3.Ruch organiczny i znaczenie słów kluczowych

Ilość ruchu, jaki osiąga domena, jest ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy pozyskiwaniu backlinków. Domeny o umiarkowanym lub wysokim natężeniu ruchu będą równały się wyższemu wskaźnikowi klikalności i pomogą w uzyskaniu wyższej pozycji dla odpowiednich słów kluczowych.

4. Linki Do follow i No-follow

Linki dofollow przekazują to, co społeczność SEO powszechnie nazywa link juice. Linki dofollow są preferowane, jednakże jeśli pozyskasz link no-follow z domeny o bardzo wysokiej jakości, to taki link także może pomóc Ci uzyskać wyższą pozycję.

Nie wszystkie backlinki są równe

To jest oczywiste, że całkiem inną wartość dla Twojej witryny będzie miał link dofollow pozyskany z artykułu na silnej domenie, niż link nofollow pod nietematycznym artykułem, gdzie oprócz Twojego komentarza jest wiele innych. Podałem skrajny przykład, żeby zobrazować, jak ważny jest dobór odpowiednich miejscówek do umieszczenia linka. Strona do której dodajesz linka może mieć przykładowo wysokie DA, ale jej tematyka nie jest powiązana z Twoją witryną i taki link niekoniecznie musi przekazać Twojej domenie wysoką moc. Dobrym sposobem na to, aby sprawdzić, które linki działają pozytywnie na stronę jest analiza konkurencji. Sprawdź, które strony są w TOP 10 na kilka najważniejszych fraz kluczowych związanych z Twoją branżą, a następnie przyjrzyj się ich profilowi linków. Skoro te strony znalazły się na wysokich pozycjach w Google, oznacza to, że profil ich linków odpowiada tej wyszukiwarce.

Backlinki były i nadal będą istotnym elementem w osiągnięciu celu, jakim jest pozycja na pierwszej stronie wyszukiwania Google. Liczba potrzebnych backlinków będzie zależała od konkurencji, która także walczy o pozycje.