Certyfikaty SSL- wpływ na SEO

21 listopada, 2022 Autor pawel 0

HTTP VS HTTPS: Co to jest certyfikat SSL?

SSL to skrót od „secure sockets layer”. Certyfikaty te są plikami danych które możesz zainstalować na swojej stronie internetowej. Po instalacji, certyfikat pokazuje ikonę kłódki obok Twojego adresu URL. Twój adres URL otrzyma literę „S” dodane na końcu prefiksu adresu URL.

Jest to najbardziej zauważalna różnica widziana przez ludzi podczas instalacji certyfikatu na serwerze internetowym.

Jakie różnice mają strony HTTP vs HTTPS?

HTTP

Skrót od Hypertext Transfer Protocol, jest to najbardziej podstawowa forma komunikacji pomiędzy różnymi systemami w Internecie. Pozwala Twojej stronie internetowej do przesyłania swoich danych z serwera do przeglądarki.

Dzięki temu użytkownicy mogą bez problemu uzyskać dostęp do Twoich danych po wejściu na Twoją stronę. Bez tego nie ma możliwości, aby użytkownicy mieli dostęp do czegokolwiek z Twojej strony. Żądania wykonane na HTTP przechodzą przez serwer początkowy, który przetwarza i odpowiada na żądania. To następnie generuje odpowiedzi, które docierają do użytkowników, którzy następnie przechodzą do Twojej strony internetowej.

HTTPS

HTTPS jest bardzo podobny do HTTP, jeśli chodzi o podstawowe funkcje. Jedyną różnicą jest dodanie „secure” do prefiksu. To mocno modyfikuje żądanie i przetwarzanie odpowiedzi stron internetowych. Po zainstalowaniu certyfikatu SSL, gdy użytkownik otwiera stronę internetową, serwer wytwarza klucz prywatny i publiczny. Dla użytkowników nie ma większej różnicy między stroną HTTP a HTTPS. Dzieje się tak, ponieważ otrzymują klucz publiczny, a procesy są kontynuowane w normalny sposób. Jednak gdy użytkownik wysyła informacje do serwera, zostają one zaszyfrowane na drugim kluczu sesji – kluczu prywatnym. Dzięki temu komunikacja pomiędzy użytkownikiem a serwerem pozostaje zaszyfrowana, chroniąc dane użytkownika.

Czy potrzebuję certyfikatu SSL dla mojej strony?

Tak, potrzebujesz. Szyfrowanie chroni dane klienta przed prostymi zagrożeniami, takimi jak spyware i inne. HTTPS robi to za pomocą wspomnianych wcześniej kluczy prywatnych. Kiedy klient przekazuje informacje do swoich serwerów internetowych, to pojawi się jako losowy ciąg liter i cyfr dla każdego obcego obserwatora.

Czy certyfikat SSL wpływa na wyniki SEO?

Odpowiedź brzmi tak. Wchodząc na stronę bez certyfikatu SSL, możesz otrzymać komunikat „potencjalne zagrożenie”. Obecnie certyfikat SSL jest podstawą każdej szanującej się witryny internetowej. Można stwierdzić, że brak certyfikatu może obniżyć pozycję Twojej strony, ponieważ takowy certyfikat jest powszechnym standardem.

Jak wspomniano powyżej, certyfikaty SSL robią wiele, aby pomóc w bezpieczeństwie Twojej witryny. Dzięki temu klienci czują się bezpieczniej na Twojej stronie i prawdopodobnie będą bardziej zaangażowani w treść. Przykładem wzrostu zaangażowania jest wzrost współczynnika konwersji. Im bardziej zaangażowani w Twoją stronę są jej użytkownicy, tym strona ma większe szanse na wyższe wyniki w google.